۱۳۹۰ شهریور ۱۹, شنبه

پایان کار یک سیستم‌عامل

همین چند وقت پیش بود که با خبر شدیم شرکت HP تولید تب‌لت‌ها و گوشی‌های موبایل مبتنی بر WebOs خودش رو متوقف کرد و درواقع سیستم‌عامل خودش رو از دنیای گجت‌ها بیرون کشید.
قبل از HP ما شاهد بودیم که شرکت Nokia سیستم‌عامل خودش Meego رو که بسیار به اون امیدوار بود، کنار گذاشت و در واقع همانند HP سیستم‌عامل خودش رو از دنیای گجت‌ها بیرون کشید.
البته همون‌طور که می‌دونید چه شرکت HP و چه شرکت Intel (شریک تجاری نوکیا در توسعه سیستم‌عامل Meego) اعلام کردن که به توسعه این سیستم‌ها خاتمه نخواهند داد بلکه این سیستم‌ها رو در دنیای دیگه مثل نت‌بوک‌ها، خودروهای الکتریکی و... به کار خواهند برد.


در این بین چه اتفاقی افتاده که شرکت‌هایی به بزرگی اینتل، نوکیا، اچ‌پی و حتی ماکروسافت نتونستند در این بازار پر سود سهمی رو برای خودشون پیدا کنن.
خودتون بهتر مي‌دونید که سیستم‌عامل‌های میگو، وب‌اواس و بادا همگی بر پایه‌ی لینوکس طراحی شدن. پس اون همه قدرتی رو که طرفداران لینوکس، اوپن سورس و نرم‌افزار آزاد (یکیشون خودم) ازش دم مي‌زدن چی‌شد؟!


داستان از جایی شروع شد که اپل گوشی معروف خودش یعنی Iphone رو با سیستم‌عامل IOS وارد بازار کرد.
در اون زمان اغلب بازار توسط گوشی‌های مبتنی بر Symbian احاطه شده بود. در بخشی از بازار هم گوشی‌های PocetPC که مبتنی بر WindowsMoblie بودن و همچنین گوشی‌های ساده JAVA قرار داشتند.
اپل با ارائه محصول خودش سر و صدای بزرگی رو برپا کرد و این ناشی از این بود که Iphone گوشی بود با امکانات و نوآوری‌های جدید و IOS سیستم‌عاملی بود که خیلی خیلی از استاندار‌دهای بازار جلوتر بود.
نظر من اینه:
بازار و مصرف‌کننده‌ها همیشه تلاش می‌کنن که سیستم‌های قبلی رو حفظ کنن فقط به این دلیل که به اون‌ها عادت کردن و تا زمانی که سیستم‌های جدید ویژگی‌های برتری رو ارائه ندن، به سمت اون‌ها کوچ نخواهند کرد.
آی‌اواس ارائه شد و ویژگی‌های بسیار جدیدی رو به همراه داشت، درواقع آی‌او‌اس دید بازار رو نسبت به سیستم‌های موبایلی تغییر می‌داد. ولی آی‌اواس یک مشکل اساسی داشت و اون این بود که این سیستم‌عامل یک سیستم‌عامل اختصاصی و انحصرای بود و فقط بر روی محصولات اپل ارائه می‌شد. بازار نیاز به یک سیستم جایگزین داشت که بتونه با آی‌او‌اس رقابت کنه و گوگل این نیاز رو به خوبی تشخیص و پاسخ داد.
گوگل با معرفی آندروید، سیستم‌عاملی پر قدرت و انعطاف‌پذیر که دست تولیدکنندگان رو در تغییرات باز می‌گذاشت توانست بیشتر سهم بازار رو در دست بگیره. این موفقیت گوگل باعث شد که توسعه‌دهندگان، برنامه‌نویسان و مصرف‌کنندگان به سمت این سیستم مهاجرت کنند.

حالا دیگه زمانی بود که بقیه تولید کنندگان احساس خطر کردن و به این فکر افتادن که برای خودشون سیستم‌هایی رو طراحی کنند به این امید که بتونند در بازار سهمی داشته باشن.
میگو، بادا، وب‌او‌اس و... و حتی وین فون ۷ یکی پس از دیگری به وجود اومدن ولی به سرعت به حاشیه بازار رونده شدن.
چرا؟! به نظر شما این سیستم‌ها خوب طراحی نشده بودن؟! آیا قدرت لازمه برای رقابت با آندروید و آی‌اواس رو نداشتند؟!

نظر من چیز دیگه‌ایه. من نه تنها معتقدم که این سیستم‌ها خوب طراحی شدن، بلکه اطمینان دارم که می‌تونن به قدرتی همانند آیفون و آي‌اواس برسند. ولی به همون دلیلی که بالاتر اشاره کردم، بازار همیشه تمایل به سکون داره.
فکرشو بکنید که این سیستم‌ها تمام تلاششون رو بکنن و به قدرتی همانند آندروید برستن، در نهایت بازار به چندین سیستم‌عامل دسترسی خواهد داشت که همگی قدرت برابری دارند.

آندروید سیستم‌عامل ضعیفی نیست که بقیه سیستم‌ها بتونن ازش جلو بزنن و اون رو به حاشیه برونن. هر قدمی که این سیستم‌ها برای بهبودی خودشون بردارن، آندروید هم یک قدم به جلو خواهد رفت.
بازار متوجه این شده که با سرمایه‌گذاری بر روی این سیستم‌ها تنها چیزی که نصیبش مي‌شه دو یا چند سیستم‌عامل هم سطح هست. یعنی بازار دچار موازی کاری می‌شه و تنها چیزی که گیرش میاد چند برابر شدن هزینه‌هاست. پس بهتر می‌بینه که وقت،‌ پول و انرژی خودش رو روی یک سیستم متمرکز کنه، و چه سیستمی‌ بهتر از آندروید که خیلی زودتر از بقیه‌ی رقبا وارد بازار شده، امتحان خودش رو پس داده و در این لحظه همه رو به سمت خودش جذب کرده.

با کمی دقت بیشتر می‌بینیم که همین مشکلات برای ماکروسافت و سیستم‌عاملش یعنی ویندوز فون ۷ هم به وجود اومده و چون خیلی دیرتر از آندروید وارد بازار شده و در نهایت هم چیزی بیشتر از آندروید نخواهد شد، بازار ترجیح میده که از همون قانون همیشگی خودش یعنی پایبندی به سیستم‌های قدیمی‌  پیروی کنه تا جایی که سیستم‌های جدیدتر امکاناتی رو ارائه کنند، چشم‌گیرتر و غیر قابل دستیابی توسط سیستم‌های قدیمی‌تر.

البته وین‌فون شکست نخواهد خورد،‌ چرا که ماکروسافت از گذشته متحدانی رو داره که اونو تنها نخواهند گذاشت و این که ماکروسافت با اجرای این استراتژی که با وارد کردن تکنولوژی‌های ویندوز مثل سیلورلایت به وین فون، برنامه نویسان ویندوز رو تبدیل به برنامه‌نویس وین‌فون بکنه، عملا ره صد ساله رو یک شبه طی کرده!