۱۳۹۰ شهریور ۳۱, پنجشنبه

ویندوز ۸: شما حق انتخاب ندارید

همیشه وقتی کسی ازم می‌پرسه برای چی به جای ویندوز از گنو/لینوکس استفاده می‌کنی جوابم این بوده: به خاطر آزادی‌هایی که این سیستم به من میده!

امروز خبری رو خوندم که می‌گفت « سیستم هایی که با ویندوز 8 فروخته می شوند یک برچسب خواهند داشت که بر روی آن عبارت Windows Certified نقش بسته است. این دستگاه ها از UEFI برای بوت استفاده خواهند کرد که به جای BIOS قابلیت secured boot دارد و می تواند بر ضد هر سیستم عامل دیگری قفل شود.»
این سیستم به این صورت عمل می‌کنه که با این کار  بر روی سیستم کلید امنی ذخیره خواهد شد که هر چیزی که بخواهد بر روی سیستم بوت بشه مانند سیستم عامل‌ها باید با این کلید همخوانی داشته باشه. در غیر این صورت اجازه‌ی بوت داده نمی‌شه. این محدودیت برای سازندگان سخت افزار هم وجود داره  به این صورت که برای کار کردن سخت افزاری به روی این سیستم باید درایور اون سخت‌افزار با کلید داده شده همخوانی داشته باشه و در اثر عدم همخوانی اجازه ی کار سخت افزار مورد نظر بر روی سیستم نیز داده نمی‌شه.  


 این تکنولوژی جدید نیست. اکثر برد های مادر از آن پشتیبانی می‌کنند هر چند به صورت پیش فرض غیرفعاله. اما برای ویندوز 8 به نظر می‌رسه که این امکان به صورت پیش فرض فعال خواهد بود.

هنوز جای نگرانی نیست چون اولا هنوز به صورت رسمی تایید نشده و دوم هم این که در صورت تایید با توجه به فشارهای پیشین کمیسیون حق رقابت اتحادیه ی اروپا به مایکروسافت برای رعایت امکان رقابت که در مرورگرهای وب نتایجش دیده شد ممکنه مایکروسافت مجبور بشه امکان خاموش کردن این خصوصیت رو توسط سیستم‌عامل خودش به کاربرانش بده.

از نظر من این که فردی نخواد دیگران از تلاش‌های اون فرد استفاده کنن مشکلی نداره و این کاملا حق اونه.
ولی این نباید باعث بشه فرد راه بیوفته دنبال محصول نهایی خودش و بخواد تایین تکلیف بکنه که توی مصرف کننده حق داری از این وسیله این استفاده‌ها رو بکنی و حق نداری این استفاده‌ها رو بکنی.
این دقیقا همون کاریه که شرکت‌های نرم افزاری با استفاده از قانون کپی رایت انجام می‌دن. 
راه میوفتن دنبال شما و به شما می‌گن که حق نداری از اموال خودت به اون صورت که می‌خوای استفاده کنی.

شما پول دادی یه نرم افزار رو خریدی و اون  جزو اموال شخصی شما شده، حالا چرا شما حق نداری از مال خودت اون‌طور که دوست داری استفاده کنی. تغییرش بدی، به دوستات بدی و دوباره اونو بفروشی؟!

 شما میری رستوران غذا سفارش بدی و بعد گارسون به شما اطلاع میده که اگه مي‌خواید برنج این رستوران رو بخورید، فقط حق دارید اونو با کباب همین رستوران رو بخورید!

جمله مسخره‌ای بود نه؟!
ولی این دقیقا کاریه که ماکروسافت احتمالا می‌خواد اون رو انجام بده!
می‌خوای فلان مارک لپ‌تاپ رو بخری؟! حق استفاده از هیچ نوع سیستم‌عامل به جز سیستم‌عامل ویدوز رو نداری.

این مساله فراتر از محدودیت‌های نرم‌افزارهای انحصاریه، تا الآن شما حق نداشتی  از محصولی که با انتخاب خودت خریدی همون طور که نیاز داری استفاده کنی ولی از الآن به بعد شما حق انتخاب هم نداری!