۱۳۹۰ مهر ۸, جمعه

سامسونگ، یک دنیا استراتژی

واقعا کی فکرشو می‌کرد، شرکتی مثل سامسونگ که تا چند وقت پیش هیچ اسم و رسمی توی دنیای کامپیوتر نداشت، حالا به جایی رسیده که همه اونو با اپل مقایسه می‌کنن!

با ورود آندورید به بازار، یک سری از شرکت‌ها مثل اچ‌تی‌سی به این فکر افتادن که وقت تغییر و تحول فرا رسیده و باید به سمت آندروید مهاجرت کنند، یک سری هم مثل نوکیا و اچ‌پی به این نتیجه رسیدن که بهتره خودشون رو به گوگل وابسته نکنن و سیستم‌عامل‌های خودشون رو تولید و به بازار عرضه کنند.

ولی سامسونگ نقشه‌ی دیگه‌ای توی سر خودش داشت:

اول از همه این که دیگه باید سیمبیان رو رها می‌کرد و به سمت یک سیستم با پتانسیل بالاتر می‌رفت
آندروید مناسب بود و باعث می‌شد که این شرکت به سرعت وارد بازار داغ اسمارت‌فون‌های جدید بشه. از طرفی سامسونگ حواسش بود که آندروید فعالیت‌های این شرکت رو به شرکت گوگل وابسته می‌کنه و برای همین سیستم‌عامل بادا رو بیرون داد تا در موقع مورد نیاز دستش به جایی بند باشه.
سامسونگ حواسش بود،  بادا رو طوری طراحی کنه که وابسته به جایی نباشه تا همانند گوگل دچار شکایت‌های شرکت اوراکل و پتنت‌های جاوا نشه، بنابراین سامسونگ بادا رو بر اساس C++ language پایه ریزی کرد، زبان برنامه نویسی که به هیچ شرکتی وابسته نیست.

سامسونگ می‌دونست که خیلی از شرکت‌ها به سمت آندروید خواهند اومد و این وسط کسی برندست که بهترین سخت‌افزار رو داشته باشه و از اون لحظه به بعد بود که خودش رو به یک ابر قدرت در صنعت سخت‌افزار گجت‌ها تبدیل کرد.
صفحات نمایش، سی‌پی‌یو‌ها و مموری‌ها، سخت‌افزار‌هایی بودن که توسط سامسونگ توسعه پیدا کردن تا هم‌اکنون بهترین سخت‌افزار‌های موبایل فقط و فقط در اختیار سامسونگ باشه!
همین حالا اگه به بنچ مارک‌ها مراجعه کنید به واقعیت قدرت سامسونگ پی خواهید برد!

حالا کم‌کم خبر رسیده که سامسونگ رهبر پروژه‌ی سیانوژن (ورژنی از آندروید که پایدارترین و سریع‌ترین ورژن لغب گرفته) رو استخدام کرده تا بتونه بهترین آندروید رو روی سخت‌افزار‌های قدرتمند خودش داشته باشه.

دورباره خبر رسیده که سامسونگ به سراغ پروژه‌ی مرده نوکیا یعنی میگو رفته، با اینتل متحد شده، اسم پروژه رو Tizen گذاشته و می‌خواد همون طور که از بادا پول در‌آورد از پروژه‌ای که برای نوکیا هیچ سودی نداشت، پول در بیاره.

این بار سامسونگ با ماکروسافت متحد شده تا در قبال دادن بخشی از سود گوشی‌های آندرویدی خودش به این شرکت، بتونه از هزاران پتنت ماکروسافت استفاده کنه تا دیگه شرکتی‌ مثل اپل نتونه سامسونگ رو به خاطر مربع شکل بودن گجت‌هاش به پای میز دادگاه بکشه.

و این بار سامسونگ کنفرانس گذاشته تا به همه بگه: درسته که گوگل موتورولا رو خریده ولی من هنوز مهم‌ترین تولید کننده ابزار‌های آندرویدی هستم، تا بگه به جای این که من به گوگل وابسته باشم، این گوگله که داره به من وابسته میشه.

کنفرانس سامسونگ در ۱۱ اکتبر: