۱۳۹۰ بهمن ۳۰, یکشنبه

کارهای مردانه، کارهای زنانه

قبلا این تصور رو داشتم که هیچ تفاوتی بین زن و مرد از نظر کاری وجود نداره و فقط بسته به شرایط جسمی، توی بعضی از موارد یکی از طرفین می‌تونه حجم بیشتری از کار رو انجام بده، ولی کیفیت بهتر نه!

کم‌کم با این مورد مواجه شدم که بیشتر دخترای دانشگاه علاقه لازم برای پیشرفت توی این رشته (کامپیوتر) رو ندارن
نه تنها علاقه‌ای برای درس خوندن ندارن (البته پسرها هم علاقه ندارن)، بلکه اصلا نگران آینده‌ی کاری خودشون هم نیستن (نگرانی که شاید به خاطر شرایط جامعه، برای پسرها بیشتر باشه)

به هر دلیلی که وارد این رشته شدن (از توصیه‌ی عمو و دایی گرفته تا علاقه به بازی‌های کامپیوتری) به این نتیجه رسیدن که علاقه‌ای به این رشته ندارن ولی شاید این رو درک نکرده باشن که حتی داشتن علاقه هم ۱۰۰ درصد راه نیست و به قول قدیمی‌ها باید دود چراغ خورد.
اگر ازشون بپرسی که چرا این رشته رو رها نمی‌کنید، جواب اینه که چون چند ترم از ورودشون به دانشگاه می‌گذره، می‌ترسن که عقب بمونن!
حالا این که از کی و چی عقب بمونن جای بحث داره ولی لااقل جواب من بهشون اینه که اگه الآن یک سال یا دو سال رو از دست داده باشن، با این وضعیت بعد از پایان لیسانس ۴ یا ۵ سال رو از دست دادن!

چند وقت پیش ایمیلی به دستم رسید که در مورد تفاوت‌‌های موجود در مغز زن و مرد توضیح داده بود
خلاصه مطلب این بود
مغز انسان از دو نیم کره‌ی چپ و راست تشکیل شده
بعضی از کارها مثل کارهای منطقی (ریاضیات و ...)  نیاز به درگیر شدن یک سمت مغز رو داره و کارهایی مثل روانشناسی، سخن رانی و ... نیاز به بهره گیری از دو سمت مغز به صورت هم زمان رو داره
مردها پل‌های ارتباطی دو طرف مغزشون ضعیف‌تر از زن‌هاست پس توانایی کمتری در کنترل همزمان دو طرف مغز دارن، ولی بهره‌گیریشون از یک طرف مغز بیشتر از زنان است

مثال‌هایی آورده بود از این که زنان می‌تونن به صورت پیوسته سخن‌رانی کنن (حرف بزنن) بدون این که کلمه کم  بیارن، دید وسیع‌تری دارن، یعنی می‌تونن در یک فضای بسته مثل کمد، وسایل رو راحت‌تر پیدا کنن
مرد‌ها دید سه بعدی‌تری دارن بنابر این کارهایی مثل رانندگی رو راحت‌تر انجام می‌دن و چون بهره‌گیریشون از یک طرف مغز بیشتر از دو طرفه، کارهای منطقی رو راحت‌تر انجام می‌دن.

این بود که با خودم فکر کردم که شاید واقعا این دخترای بیچاره تقصیری ندارن و این طبیعته که به اون‌ها تحمیل شده
این فکر اونجایی قوت بیشتری گرفت که یاد این مساله افتادم که بیشتر دانشمندان و به خصوص افراد موفق رشته کامپیوتر مرد‌ها بودن

با چند نفر بحث کردم، اون‌ها هم وجود همچین تفاوت‌هایی رو قبول داشتن، ولی این وسط به نکته‌هایی اشاره کردن
انسان موجودی تکامل پذیره، پس این تفاوت‌ها همیشه می‌تونه تغییر کنه
این که زنان قدرت سخن‌وری بهتری دارن بر میگرده به این مساله که در طول هزاران سال گذشته، همیشه خانه‌دار بودن و این یعنی جایی که برخورد افراد خانواده زیادتره و بحث بیشتری شکل می‌گیره تا مردانی که عموما به کشاورزی و دام داری مشغول بودن و همیشه فرصت صحبت کردن رو نداشتن (این معادلات حدود دو قرنه که داره تغییر می‌کنه و با صنعتی شدن جوامع، نقش افراد در زندگی دست خوش تغییر شده)
نمونه‌ای از همین تغییرات رو می‌شه در وجود زنان به وضوح دید
بارداری و تولیدمثل از مسائل وجودی این جنسیته ولی حالا به جایی رسیده که بعضی‌ها توانایی زایمان طبیعی رو ندارن، و جامعه زنان داره روز به روز به سمت زایمان غیر طبیعی (سزارین)  پیش می‌ره.
دنیا داره تغییر می‌کنه، تا جایی که مشاهده می‌کنیم زنان نقش‌های کلیدی سیاسی و اجتماعی جوامع غربی رو در دست می‌گیرن

شاید روزی برسته که بزرگترین هکرها دیگه استالمن، استیو وزنیاک و یا دنیس ریچی نباشن
روزی که زنان صنعت رو متحول کنند

این به این بستگی داره که زنان امروزی چقدر تلاش کنند تا نسل‌های آینده‌ای متفاوت داشته باشیم